Tego się uczymy

Założenia dydaktyczno-wychowawcze na październik 2018 r.

Tematyka:

1. W zdrowym ciele zdrowy duch.
2. Jesienią w parku
3. Jesienią w lesie
4. Przygotowania do zimy
5. Na starej fotografii

Cele:

-Przestrzeganie ustalonych zasad w grupie przedszkolnej, w ogrodzie, w trakcie spacerów.
-Zachęcanie do samodzielności w zakresie dbania o porządek w kącikach, w szafkach indywidualnych w szatni.
-Poznanie funkcji instytucji niosących pomoc: lekarza, pielęgniarki.
-Zachęcanie do spożywania surowych i przetworzonych owoców i warzyw.
-Rozumienie konieczności spożywania owoców i warzyw i ich roli w codziennej diecie.
-Odbieranie otaczającego świata poprzez różne zmysły.
-Poznawanie zmian zachodzących w przyrodzie związanych z jesienią – w parku, w lesie, w gospodarstwie domowym.
-Kształtowanie umiejętności sprawnego przeliczania w granicach możliwości dzieci, porównywania liczebności zbiorów; porządkowania ich według rosnącej lub malejącej liczby elementów.
-Ćwiczenie pamięci wzrokowej poprzez składanie obrazków z części, czytanie globalne wyrazów odnoszących się do tematu zabawy.
-Wdrażanie do udziału w zabawach muzyczno-rytmicznych przy piosenkach znanych dzieciom.
-Zachęcanie do wypowiadania się w aktywności plastycznej, ruchowej i muzycznej – tworzenie improwizacji ruchowych, muzycznych i dowolnych prac plastycznych.
-Kształtowanie umiejętności odczytywania instrukcji obrazkowej – rozwijanie myślenia logicznego.
-Rozwijanie sprawności manualnej i grafomotorycznej podczas zabaw ruchowo-słuchowo-wzrokowych i graficznych.
-Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci w zabawach i ćwiczeniach ruchowych.
-Poszerzanie słownika dzieci o nazwy dyscyplin sportowych, drzew.
-Kształtowanie umiejętności budowania wypowiedzi poprawnej pod względem gramatycznym i logicznym.
-Wdrażanie do uważnego słuchania tekstów literackich poprzez codzienne czytanie dzieciom tekstów literatury dziecięcej.
-Wspomaganie rozwoju dzieci w zabawach prowadzonych indywidualnie i w małych zespołach zgodnie z ich potrzebami rozwojowymi i zainteresowaniami

Wiersz:

Stroje na różne pory roku
Autor: Bożena Forma

II.Tu marchew czerwona,
kapusta zielona,
rzodkiewek różowe kuleczki,
w złocistym kolorze słonecznik.
Tur, Tur, tur, tur,
Tur, Tur, tur, tur, tur
III.Jechał, jechał wóz,
smaczne rzeczy wiózł,
tur, tur, tur, turkotał,
smaczne rzeczy wiózł.
IV. Tu strąki fasoli
i bobu do woli,
szpinaku zielona tam góra,
i burak pąsowy jak burak.