„Andrzejki w skansenie” - Wycieczka do Sierpca

Zajęcia mają charakter wspólnej zabawy we wróżenie i odbywają się w salach dydaktycznych udekorowanych w taki sposób, by jak najlepiej oddać nastrój tajemniczości i wprowadzić uczestników w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości. Podczas lekcji dzieci poznają najważniejsze wierzenia i przesądy związane z wróżbami na dawnej wsi. Spróbują też samodzielnie spojrzeć w przyszłość. W tym celu przeleją wosk przez dziurkę od klucza, powróżą z nasion grochu, przepołowionego jabłka, a także przestawianych butów. Następnie dzieci będą miały czas na zagłębienie się w niezwykły świat zwyczajów, obrzędów i babcinych opowieści skrytych we wnętrzach wiejskich izb. Dzieci zwiedzą ekspozycję muzealną w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dwóch dworach ziemiańskich oraz we wnętrzach 10 chałup chłopskich z przełomu XIX i XX wieku.
Program obejmuje następujące atrakcje:
wstęp na teren skansenu,
gawędę o tradycji wróżb andrzejkowych i katarzynkowych,
wspólną zabawę we wróżby: między innymi lanie wosku, wróżenie z jabłka, grochu, butów,
zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem.
Termin: 20 listopad 2018 roku (wtorek).
Godzina zbiórki 7.00, godzina wyjazdu 7.15.
Godzina powrotu około 15.00.
Całkowity koszt wycieczki wynosi 35 zł.

Prosimy, aby w tym dniu dzieci zjadły śniadanie w domu oraz wzięły ze sobą suchy prowiant, wodę do picia oraz jabłko (do wróżb).