Jak ubierać dziecko do przedszkola?

Ubranie dziecka do przedszkola to nie lada wyzwanie dla rodziców. Dziecku musi być ciepło w chłodny dzień i nie za gorąco w ciepły. Ponadto ważny jest także komfort zabawy, bezpieczeństwo oraz ułatwienie samodzielnego zdejmowania i zakładania. Jakie powinno być odpowiednie ubranie dla dziecka do przedszkola i w co ubierać malucha?

Jakie powinno być odpowiednie ubranie do przedszkola?

Gdziekolwiek wybieramy się z dzieckiem, zabieramy kilka rodzajów odzieży na wszelki wypadek – na słońce, na deszcz, wiatr, w razie gdyby się ubrudziło, obsikało itd. Do przedszkola jednak nie jesteśmy w stanie dać dziecku tylu ubrań, bo i tak nie będzie umiało samo się przebrać, a opiekunka grupy kilkunastu dzieci nie jest w stanie każdego przebierać i pilnować. Dzieci przede wszystkim dużo się ruszają, biegają, a także łatwo się brudzą czy to jedzeniem, czy farbami, klejami i innymi rzeczami podczas zajęć plastycznych. Ponadto nierzadko przedszkola organizują wyjścia na spacery albo w różne miejsca w mieście czy chociażby zabawę na przedszkolnym placu zabaw. Dzieci muszą wtedy same ubrać się do wyjścia. Opiekunka nie da rady ubrać każdego z osobna i pilnować, czy nie zdjął czapki albo się nie zsunęła lub czy dobrze zawiązał buty. Dlatego odzież do przedszkola powinna spełniać cały szereg warunków. Po pierwsze ubierajmy dziecko odpowiednio do pogody. Po drugie, wybierajmy starsze, mniej eleganckie ubrania, których nie będzie szkoda gdy dziecko je mocno pobrudzi czy nawet zniszczy. Po drugie zaś ubranie musi zapewniać dziecku komfort ruchów i być wygodne do biegania. Musi też być bezpieczne nie tylko dla wrażliwej skóry dziecka, ale ogólnie – nie powinno np. posiadać żadnych sznurków, ostrych sprzączek itp. Po trzecie zaś, dziecko ma potrzeby skorzystania z toalety czy musi samo się ubrać do wyjścia na zewnątrz, więc ubranie powinno być łatwe do zdejmowania i zakładania. Unikajmy takich akcesoriów jak guziki czy sznurówki. Zamiast guzików wybierajmy bluzy i sweterki zapinane na zamek lub zakładane przez głowę. Buty powinny zaś mieć zapięcie na rzepę.

W co ubrać dziecko do przedszkola?

Najlepszym pomysłem będą koszulki z krótkim rękawem i bluzy na suwak. W sklepach i serwisach internetowych (takich jak ten) można znaleźć zarówno bluzy chłopięce, jak i dziewczęce. Są lekkie i łatwe do zdejmowania. Na nogi załóżmy dziecko najwygodniejsze pod słońcem getry, które przylegają do nóg i są idealne dla dzieci, które są cały czas w ruchu. Ponadto sprawdzą się zimą zamiast rajstop pod spodnie. W przedszkolu zwykle jest ciepło, więc dzieci mogą być w samych koszulkach i getrach, a jak będzie im zimno, mogą założyć bluzę. Niezbędne są także nieprzemakalne, wygodne buty na rzepy lub wsuwane oraz również nieprzemakalne kurtki z kapturem – na wiosnę i jesień cieńszą, przejściową i ciepłą kurtkę na zimę. Znakomitym pomysłem będzie kombinezon, aczkolwiek jest on nieco bardziej skomplikowany do ubrania. Oczywiście musimy wyposażyć dziecko również w czapki – cienką typu smerfetka na wczesną wiosnę i jesień oraz ciepłą czapkę zakrywającą uszy na zimę. Ponadto obowiązkowo dziecko musi mieć rękawiczki, bo nie chodzi tylko o to, by było ciepło w ręce, ale też o to, że dzieci lubią brać w ręce śnieg. Warto poszukać kompromisu między wyglądem dziecka a praktycznością ubrania. Ubierajmy dziecko przede wszystkim schludnie. Nie musi mieć markowych i drogich, eleganckich rzeczy, bo ono nie myśli wcale o swoim wyglądzie i o tym, że brudzi ubranie. Liczy się tylko zabawa.